Rusya: Ukrayna, Kırım Köprüsü’ne S-200’lerle saldırı girişiminde bulundu

Ukrayna, Rusya güçlerinin ülkenin doğu ve güneyindeki Harkiv ve Zaporijya bölgelerine saldırı düzenlediğini, saldırılarda iki kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti. Telegram hesabından açıklama yapan Harkiv Valisi Oleh Synehubov, “Bu sabah saat 5.10 sıralarında düşman Kupiansk ilçesindeki Kupiansk-Vuzlovyi köyüne saldırdı. Bir konut zarar gördü. 73 yaşında bir kadın hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

Reuters’ın haberine göre, Zaporijya’nın Orikhiv kasabasına düzenlenen saldırıda da bir polisin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı açıklandı. İçişleri Bakanı Ihor Klymenko, Telegram’dan yaptığı açıklamada, Rusya’nın uçaktan atılan bombalarla saldırdığını ileri sürdü.

‘S-200 ROKETLERİYLE SALDIRI GİRİŞİMİNDE BULUNULDU’

Rusya da bugün bir açıklama yaparak Rusya’yı 2014 yılında yasadışı ilhak ettiği Kırım’a bağlayan Kerç Köprüsü’ne Ukrayna tarafından saldırı girişiminde bulunulduğunu iddia etti.

Reuters’ın aktardığına göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Kerç Köprüsü’nü S-200 roketleriyle vurma girişiminde bulunduğunu, saldırının başarısız olduğunu, olayda ölen ya da yaralanan kimse olmadığını ve herhangi bir hasar oluşmadığını ileri sürdü.

Kırım’ın Rusya tarafından atanan valisi Sergey Aksonov, daha önce bir açıklama yaparak köprüye yakın noktada konuşlu uçaksavar savunma sistemlerinin iki roketi düşürdüğünü söylemişti.

UKRAYNA, TÜM ASKERE ALIM ŞEFLERİNİ GÖREVDEN ALDI

Rusya-Ukrayna savaşı bir yılı aşkın süredir devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ülkedeki tüm askere alım şeflerini görevden aldığı açıklandı.

DHA’nın aktardığına göre, Zelenskiy, tüm bölgesel askere alma merkezlerinde askere alım şeflerinin görevden alındığını, yerlerine ‘savaşın tam olarak ne olduğunu ve savaşta rüşvetin neden vatana ihanet anlamına geldiğini bilen’ savaş gazilerinin getirileceğini duyurdu.

Zelenskiy, dün yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısında, bölgesel askere alma merkezlerinde askere alım şeflerine dair yürütülen teftişin sonuçlarının ele alındığını, Devlet Soruşturma Bürosu, İçişleri Bakanlığı, Ulusal Yolsuzluğu Önleme Ajansı gibi devlet dairelerinin kapsamlı raporlar sunduğunu ifade ederek, bölgesel askere alım merkezlerinin yetkililerine karşı halihazırda toplamda 112 ceza davasının bulunduğunu ve 33 şüphelinin olduğunu belirtti.

‘RÜŞVETİN NEDEN VATANA İHANET OLDUĞUNU BİLENLER YÖNETMELİ’

Tüm bölgesel askere alım şeflerinin görevden alındığını ve onların yerine savaş gazilerinin göreve geleceğini açıklayan Zelenskiy, “Bu sistem, savaşın tam olarak ne olduğunu ve savaş zamanlarında rüşvetin neden vatana ihanet anlamına geldiğini bilen insanlar tarafından yönetilmelidir. Bunun yerine, cephede bulunmuş ya da sağlıklarını, uzuvlarını kaybettikleri için siperlerde bulunamayan, ancak onurlarını koruyan savaşçılar bu askere alma sistemini emanet edilebilecek kişilerdir. Bu karar Başkomutan Zaluzhny tarafından uygulanacaktır. Bölgesel askere alma merkezlerinin yeni başkanları atanmadan önce Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından incelenecektir” açıklamasını yaptı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir