Altında Rekor Beklenti! Ünlü Uzmandan 6,000 TL’ye Kadar Çıkacak Tahmini

Ons altın geçtiğimiz hafta 1985 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın, Cuma günü sürpriz bir hamle yaparak 2 bin dolar seviyesine yeniden çıktı. Esen bu rüzgar ile yeni haftaya da yükselişle başladı. Analistler, Altın fiyatları yeni seviyeleri zorluyor.

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR: ALTINDA UZUN VADEDE YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Analistler altın tarafında uzun vadede beklentilerde değişiklik olmadığını belirterek “Kısa vadede yeniden bir düşüş bekliyoruz. Çünkü Ons altın tarafında 2 bin 20 dolar seviyesinde giden bir trend vardı. O seri bozuldu. Ons altın 1960 dolar seviyelerine düşebilir. Buda gram altında sert düşüş beklentisini artırıyor. Ancak uzun vadede yükseliş trend başlayacak. Ons altında 2 bin 400, 2 bin 500 dolar seviyesi beklenmeye devam ediliyor. Güçlü duran dolar ile birlikte gram altında yeni dönem başladı. Gram altın o zaman tarihi zirvesini görerek 3400 TL’ olacak.” öngörüsünde bulunuluyor.

SELÇUK GEÇER’DEN ALTIN YORUMLARI: SEÇİM SONRASI ARTIŞ BEKLENTİSİ

Selçuk Geçer, altın fiyatlarının seçimden sonra artış gösterebileceğini belirtti. Özellikle seçimin yanı sıra İran ve ABD arasındaki gerginliğin savaş halini alması halinde altına olan talebin daha da artabileceği tahmin ediliyor. Bu noktada enflasyon ciddi bir şekilde etkileyip, altın fiyatları artış gösterebilir. Selçuk Geçer, gram altının 6 bin TL’ye ulaşabileceğini söyledi.

Selçuk Geçer, 2 bin dolarlık ons altın fiyatlarının önümüzdeki süreç içerisinde 3 bin ya da 3 bin 500 dolar civarına çıkabileceğini, 2024 yılının ortalarından sonra altın fiyatlarının çıkabileceği söyledi.

ALTINDA SERT HAREKETLERİN NEDENİ

ABD enflasyon verilerinin yüksekliği faizlerin kısa vadede düşürülmesi umutlarını kaybettirince, altının düşüşüne neden oldu. Ons altın fiyatı 1984 seviyelerine kadar düşerek aşağı trend sinyallerinin gelmesine neden oldu.

KISA VADELİ TAHMİNLER VE YIL SONU HEDEFİ

Ekonomist Hikmet Baydar’ın açıklamaları şu şekilde:

Ancak son 2 iş günü gelen tepki alımları ile 2015 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Tekrar yukarı sinyallerinin gelmesi için önce 2021 sonra da 2039 seviyelerinde tutunması gerekmektedir. Ons altın hareketi yurt içi gram altın fiyatını belirlemeye devam edeceğinden, bahsettiğimiz seviyeleri iyi takip etmek gerekmektedir. Gram altında bu tepki hareketine bağlı olarak yükselişini sürdürebilir. Gram altında yukarı sinyallerinin gelmesi için 2013 TL seviyesinin test edilmesi gerekmektedir. Şimdilik bu ihtimalin bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Gram altında fiyatlardaki değişiklik yılın ikinci yarısında faiz indirimlerinin artmasıyla daha belirgin olacaktır diye düşünüyoruz. En azından yıl sonunda enflasyon oranının altında kalmayacağını düşünüyoruz. Global jeopolitik risklerin çözümü, altında satış baskısını artırabilir. Gerek İsrail katliamı gerekse Rusya-Ukrayna savaşı sonlandırılabilirse bu durum altına satışı getirebilir. Bu risk göz ardı edilmemelidir. Gram altında yıl sonu hedefi olarak 2900 lira seviyelerini bekliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir