Bu Sebzeyle Daha Enerjik ve Daha Zinde Hissedin: Yaşlanmaya Meydan Okuyun

Kim yaşlanmak ister ki…Asırlardır insanlar genç ve güzel kalmak için yoğun mesailer harcamıştır. Cell Metabolism adlı dergide, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim insanları tarafından 12 aydır fareler üzerinde yürütülen uzun bir araştırma yayımlandı.

Bilim insanları yaşlı farelerin su ile birlikte Nikotinamid Mononükleotid adı verilen ve brokoli, salatalık, lahana, avokado ve soya fasulyesinde bulunan bir madde ile beslendiğinde, iskelet kaslarının, insülin direncinin, göz fonksiyonlarının, fiziksel aktivite becerilerinin ve bağışıklıklarının olumlu anlamda geliştiğini gözlemlediler.

.

Amerikalılar Brokoli Tüketimini Artırıyor

Amerika Tarım Departmanına göre, 2012 de Amerikalılar 1990 yılına göre 2 kat fazla brokoli tüketmişlerdir. Mintel ’in araştırmacılarının Mayıs 2016 tarihli bir yazısında “Tazelik, hazır yemek ve beslenmeye yapılacak vurgu, taze sebzelerin ve özellikle de taze kesilmiş salataların satışını olumlu yönde etkileyebilir.” diyor.

Düzenli Brokoli Tüketmenin 10 Faydası

Yukarıda bahsedilen yaşlanmayı geciktirme konusuna ek olarak, düzenli brokoli tüketmenin sağlığınıza birkaç faydası daha var.

Kanseri Önler: Brokoli kanserle savaşmaya ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur tıpkı diğer turpgillerin yaptığı gibi. (Brüssel Lahanası, lahana, karnabahar)

Kolesterolü Düşürür: Brokolinin yapısında çözülebilir lifler bulunur ve bunlar kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.

Alerjik Reaksiyonları ve Ödemi Azaltır: Brokoli dikkate değer derecede ödem söktürücü ve iltihap kırıcı olarak bilinen omega 3 yağ asidi bulundurur.

Çok Güçlü Bir Antioksidandır: Brokoli C vitamini açısından çok yoğundur ve bağışıklığı güçlendirir.

Kemik Sağlığı: Brokoli yüksek seviyelerde kalsiyum ve K vitamini içerir. Bu maddeler de osteoporozu önlerken kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığı: Brokoli iltihap ve ödem karşıtı özelliklere sahip bir sebzedir ve kan şekerinden kaynaklı kalp-damar rahatsızlıklarını uzak tutmakta vücudumuza yardımcı olur.

Diyet Dostu: Brokoli karbonhidrat ve lif bakımından çok zengin bir sebzedir. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler ve kan şekerini düzenler.

Detoks Etkisi Vardır: Brokoli lif açısından çok zengin bir sebze olduğundan toksinlerden kurtulmaya, kilo vermeye ve sindirimi düzenlemeye yardım eder.

Cilt Dostu: Cilt sağlığı yalnızca parıltılı bir cilt değil aynı zamanda bağışıklık demektir. Antioksidanlar, C vitamini, çinko ve bakır gibi mineraller cilt sağlığınızı korumaya yardım eder.

Göz Sağlığı: Brokoli karoten denen ve havuç özü diye bilinen bir madde, A-C-E ve kompleks B vitaminlerini içerdiğinden göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir