Huawei ve vivo Küresel Patent Çapraz Anlaşması İmzaladı

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, yakın zamanda başka bir akıllı telefon şirketi olan vivo ile bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma her iki şirketin de birbirlerinin 5G teknolojisine ilişkin patentlerini birkaç yıl boyunca kullanmalarına olanak tanıyor. Huawei belirli ülkelerde 5G patentlerine sahip ve Huawei’ye telif ücreti ödeyerek vivo artık 5G teknolojisini kullanmak için Huawei patentlerinin geçerli olduğu ülkelerde faaliyet gösterebilecek.

Huawei’nin Fikri Mülkiyet Departmanından sorumlu Alan Fan, Huawei ile vivo arasındaki anlaşmanın her iki şirketin de birbirlerinin patentlerine saygı duyduğunu ve değer verdiğini gösterdiğini söyledi. Bu anlaşma gelecekte işbirliği yapmalarına ve birlikte çalışmalarına olanak tanıyacak. Ek olarak, araştırmaya birlikte para yatırıyorlar, yeniliklerini daha standart ve başkaları için erişilebilir hale getirmeye çalışıyorlar. Henüz vivo’dan resmi bir açıklama duymadık.

Anlaşmanın her iki şirketin de birbirinin teknolojik gelişmelerinden faydalanmasına ve operasyonlarını farklı ülkelerde genişletmesine yardımcı olacağını söylemek gerek.  Unutmadan bu anlaşma Huawei’nin son 24 saat içerisinde imzaladığı ikinci büyük anlaşma oldu. İlk anlaşmayı da Amazon ile yaparak Wi-Fi ve video oynatma ile ilgili patentlerini başta Almanya olmak üzere küresel olarak kullanabilmesini sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir