Japon orkestra şefi Ozawa Seiji hayatını kaybetti

Japon orkestra şefi Ozawa Seiji, 88 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Japon orkestra şefinin ölümünün ardından dünya genelinde senfoni orkestraları taziye mesajları paylaştı.

Ozawa Seiji’nin 29 yıl görev aldığı “The Boston Symphony Orchestra” mesajında, “sadece efsanevi bir şef değil, gelecek nesil müzisyenler için de tutkulu bir akıl hocası” ifadelerini kullandı. “The Vienna Philharmonic” açıklamasında, orkestra şefinin “en yüksek müzikal standartlar ve müzik kültürünün hazinelerine karşı alçakgönüllülükle karakterize edildiğini” aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, “The Berlin Philharmonic” ise mesajında “yeri doldurulamaz dost ve onursal üye” şeklinde nitelediği Ozawa için taziyelerini sundu.

OZAWA SEIJI KİMDİR?

1935 yılında, o dönem Japon yönetiminde bulunan Çin’in kuzeydoğusundaki Mançurya’da doğan Ozawa Seiji, ilkokulda piyano çalmaya başladı. Başkent Tokyo’da faaliyet gösteren Toho Gakuen Müzik Okulunda eğitim gören Seiji, müzik eğitimi için 23 yaşında Fransa’ya gitti.

Avusturyalı orkestra şefi Herbert von Karajan’dan eğitim gören Seiji, 1959’da Fransa’nın Besançon kentinde düzenlenen uluslararası yarışmada ilk ödülünü elde etti. New York, Boston ve Viyana Filarmoni’lerinde senfoni orkestraları yöneten Ozawa Seiji, ülkesinde “New Japan Philharmonic” orkestrasının kurulmasına öncülük etti.

Ozawa Seiji, 2008 yılında “Japon Kültür Nişanına” (Bunka Kunşô) layık görüldü. 2010’da özofagus kanseri ameliyatı geçirmesi sonrasında aralıklarla çeşitli performanslarını sürdürdü.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir