Meşhur Avukat HGS cezasını iptal ettirmenin yolunu açıkladı

9 günlük bayram tatilinin başlamasıyla birlikte bulundukları şehirlerden ayrılacak vatandaşlar, otogarlara havaalanlarına akın etti. Tatile kendi aracıyla çıkacak olan vatandaşlara ise yetkililer HGS bakiyelerini kontrol etmeleri tavsiye edildi. Bakiyeniz yetersizse veya köprü otoyol ücretini ödemeyi unutursanız, 15 günlük süreyi aştığınızda ceza ödemek zorundasınız.

Avukat Bilal Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, otoyol ve köprülerden hgs’den geçtikten sonra bakiyenin olmaması durumunda ve 15 gün ödeme unutulursa borcunun 4 katı tutarında ceza ödemek zorunda kalındığını söyledi. “Bunca ekonomik sıkıntı varken millet geçim derdindeyken 130 TL’lik bir otoyol ücretini ödemeyi unuttuğu için vatandaşa haber vermeden 4 kat ceza yazıp dosya masrafları ile bin TL üzerinde bir para koparmaya çalışmak hiç bir hukuka vicdana, ahlaka sığmaz.” diyen Yavuz; ” Bir nevi soygundur bu. Bir kişi borcunu ödemediyse ödemediği günden itibaren borcuna faiz işletirsin. Tamam anlarım. Bu milletin parası ile yapılan yoldan hem fahiş ücretler alıyorsun hem de ödemeyi unutsa 4 kat cezalı tahsil ediyorsun” dedi.

Ünlü avukat cezayı iptal ettirmenin yolunu açıkladı

Şimdi sana başına böyle bir durum gelirse bu cezaları iptal ettirebilmen için müthiş bir bilgi vereceğim. Diyelim Kİ otoyoldan geçtin. Otoyol ücreti 130 TL. hgs bakiyen yetersiz. 15 gün içinde de ödeme yapmayı unuttun. Aradan bir süre geçtikten sonra seni icraya verirler. Dört kat ceza ile birlikte dosya masraflarıyla bin TL’den fazla para ödemen gerekir. İşte bu cezayı ödememenin yolu şu; Hukukumuzda her şey tebligatla yapılır. Seni icraya vermeden hatta 4 kat ceza yazmadan önce yani borcunu 130 TL’yi ödemen gerektiğini sana bildirmeleri gerekiyor. Sana borcunu ödemen gerektiğini bildirmediler. Zaten kimseye de haber vermezler genelde. Sana bildirmeden 4 kat cezayı ekleyip icraya verdiyseler sana daha önceden tebligat ya da herhangi bildirim yapılmadığını ileri sürüp bu borca itiraz edeceksin. Neredeyse tüm vatandaşlarımız seslerini çıkarmadan dört kat üzerindeki bu fahiş cezayı ödüyorlar. Anlattığım bu yöntemle çok fazla cezayı iptal ettirdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir