Orta segment karışacak! MediaTek Helio G91 duyuruldu

Yarı iletken devi MediaTek, pazar payını artırabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda şirket, yeni Helio G91 mobil işlemcisini duyurdu. Orta segment akıllı telefonlara güç verecek bu işlemciyi birçok modelde göreceğiz. Peki MediaTek Helio G91 teknik özellikleri neler?

MediaTek Helio G91 özellikleri

Orta segment, güçlü bir telefona bütçesi yetmeyen ancak düşük özelliklere sahip telefon da istemeyenlerin tercih ettiği bir ürün sınıfı. Bu bağlamda cihazların performansı bir hayli önem taşıyor. MediaTek Helio G91 ise sunacağı performansla iddialı.

MediaTek Helio G91 işlemcisi; iki adet 2.0 Ghz hızında ARM Cortex-A75 ve altı adet 1.8 Ghz hızında ARM Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşuyor. GPU tarafında ise ARM Mali-G52 MC2 1.0 GHz olduğunu görüyoruz.

İşlemci, FHD+ çözünürlüğe ve 90 Hz yenileme hızına sahip ekranı destekliyor. Bununla beraber 8 GB‘a kadar LPDDR4x tipinde belleği ve eMMC 5.1 biçiminde depolamayı mümkün kılıyor. 108 Megapiksel ana kamera ve çift bokeh kameraya güç sağlayan işlemci, Elektronik Görüntü Sabitleme (EIS) teknolojisine de olanak tanıyor.

Çift 4G VoLTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 bağlantı seçeneklerini destekleyen MediaTek Helio G91, oyunlarda daha fazla performans alabilmek için MediaTek HyperEngine teknolojisine de sahip. Bu bağlamda orta segment telefonlarda rekabet açısından önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

MediaTek Helio G91 özellikleri şu şekilde sıralandı;

Özellik Değer
Çekirdekler: 2 x 2.0 Ghz ARM Cortex-A75
6 x 1.8 Ghz ARM Cortex-A55
GPU: ARM Mali-G52 MC2 1.0 GHz
Ekran Desteği: FHD+ çözünürlük
90 Hz yenileme hızı
RAM Desteği: 8 GB’a kadar – 1800MHz – LPDDR4x
Depolama Desteği: eMMC 5.1
Kamera Desteği: 108 Megapiksel ana kamera
Çift bokeh kamera
Elektronik görüntü sabitleme (EIS)
Oyun Teknolojileri: MediaTek HyperEngine
Bağlantı: Çift 4G VoLTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0
Yüz Tanıma: Var

MediaTek Helio G91 işlemcisinin ilk hangi telefona güç vereceği şimdilik bilinmiyor. Bunu, önümüzdeki haftalarda göreceğiz.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir