Sosyal medya devi çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkaracak

ABD merkezli sosyal medya devi Snap, çalışanlarının yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkarmayı planladığını açıkladı. Söz konusu açıklama, Snapchat’in de sahibi olan firmanın, bir önceki çeyrekte 368 milyon dolar net zarar açıklamasının ardından geldi.

BBC’nin haberine göre, Kasım 2023’te 5 bin çalışanı olduğunu açıklayan Snap’in 500 kişiyi işten çıkarması bekleniyor. Şirket, bu adımın ‘hiyerarşiyi azaltacağını ve birebir işbirliğini geliştireceğini’ savunurken, BBC’ye açıklama yapan bir Snap sözcüsü, “Ayrılan ekip üyelerimize destek olmaya odaklanmış durumdayız; Snap için gösterdikleri yoğun çalışma ve yaptıkları pek çok katkı için onlara çok minnettarız” ifadelerini kullandı.

2023 YILINDA 232 BİNİN ÜZERİNDE TEKNOLOJİ ÇALIŞANI İŞTEN ÇIKARILDI

Insider Intelligence’tan kıdemli sosyal medya analisti Jasmine Enberg, Snap’in kararına ilişkin değerlendirmesinde, işten çıkarmaların şirketin durumu için iyi olmayacağını söyledi. Şirketin son zarar açıklamasına işaret eden Enberg, Snap’in rakiplerinden Meta’nın kârını artırdığını, kullanıcı sayısında artış rapor ettiğini ve daha çok reklam geliri elde ettiğini hatırlattı. Enberg, “Bu, Snap’in takip etmesi zor bir durum” diye konuştu.

Snap, Ağustos 2022’de de çalışanlarının yaklaşık yüzde 20’sinin işine son vermişti. Bu süreçte Snapchat’in dışında da ürün geliştirme yoluna giden şirket, ‘Spectacles’ olarak bilinen artırılmış gerçeklik gözlüklerini geliştirmişti. Fakat Snap, diğer ürünleri için büyük çaplı bir pazar bulmakta zorlanmış, 2023 yılında kurumsal müşterilerine artırılmış gerçeklik hizmeti veren bölümünü kapatma kararı almıştı.

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmaları izleyen ‘layoffs.fyi’ sitesinin verilerine göre, dünyada 2023 yılında teknoloji sektöründe 232 binin üzerinde çalışanın işine son verildi. Snap ise son işten çıkarmaların özellikle hangi ülkeleri ya da kimleri hedef alacağını açıklamadı. İşten çıkarmalar sonrası Snap’in kıdem tazminatı gibi yapması gereken ödemelerin 55 milyon dolar ile 75 milyon dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir